5 sprawdzonych sposobów na dotlenienie organizmu

12 stycznia 2021
Powietrze - dotlenienie organizmu

Organizm człowieka jest jak świetnie skonstruowana maszyna, która do pracy potrzebuje odpowiedniego paliwa. Tlen pobierany z powietrza dostaje się do płuc, a stamtąd do krwi i wszystkich komórek ciała. Jego niedobór może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Poznaj proste i skuteczne sposoby na dotlenienie organizmu!

Niedobór tlenu a problemy zdrowotne

Senność, ospałość, bóle głowy – to dolegliwości, z którymi zmaga się wiele osób niezależnie od wieku. Mimo że przewlekłe zmęczenie i obniżony nastrój potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, nauczyliśmy się w pewien sposób z nimi żyć. Często okazuje się jednak, że przyczyna może być prostsza, niż można by sądzić. Niedobór tlenu spowodowany wielogodzinnym przebywaniem w zamkniętym i źle wentylowanym pomieszczeniu, nieprawidłową postawą czy przewlekłym stresem może zaburzać pracę całego organizmu. Jak dotlenić krew i mózg, żeby lepiej spać, efektywniej pracować i skuteczniej wypoczywać?

Oddychaj świadomie – jak dotlenić organizm?

  • Przebywaj więcej czasu na dworze

Nawet w ciągu zapracowanego tygodnia postaraj się znaleźć chwilę, aby odejść od komputera lub dokumentów i pooddychać świeżym powietrzem. Przeciągnij się, zrób kilka wymachów i weź parę głębokich oddechów. To doskonały sposób na dotlenienie organizmu. Jeśli planujesz wakacje lub wyjazd weekendowy – postaraj się zorganizować jak najwięcej atrakcji na zewnątrz w myśl szwedzkiej maksymy: „Nie ma złej pogody na spacer, jest tylko źle dobrane ubranie”.

  • Wpuść do domu więcej powietrza

Jak dotlenić mózg i krew? Dokładnie wietrz pomieszczenia, w których przebywasz na co dzień – śpisz, wypoczywasz i pracujesz. Szybko poczujesz różnicę! Twoja praca i sen staną się bardziej efektywne.

  • Postaraj się przeznaczyć przynajmniej 30 minut dziennie na umiarkowaną aktywność fizyczną

Nie musisz podnosić ciężarów i skakać przez płotki! Wystarczy spacer, nordic walking, jogging, domowy aerobik, taniec do ulubionej muzyki czy jazda na rowerze. Jeśli brakuje Ci motywacji, zaproś do udziału w „wyzwaniu” pozostałych domowników.

  • Naucz się prawidłowej techniki oddychania

Wdech, wydech, wdech – nic prostszego? Niekoniecznie! Wiele osób nie oddycha prawidłowo, nie angażując do tego przepony, czyli mięśnia oddzielającego jamę brzuszną od klatki piersiowej. Na szczęście można się tego nauczyć. Jeśli zastanawiasz się, jak dotlenić organizm, postaraj się wygospodarować odrobinę czasu na ćwiczenia oddechowe. Wystarczy nawet 10 minut dziennie. Zaczerpnij powietrze nosem i wypuść ustami, pamiętając, że wydech powinien być odpowiednio dłuższy.

  • Weź udział w seansie tlenowym w komorze normobarycznej

Potrzebujesz odpoczynku od pracy, obowiązków domowych i natłoku informacji? Chcesz przy okazji wzmocnić odporność, dotlenić wszystkie komórki ciała, zadbać o wygląd skóry i poprawić metabolizm? U nas odetchniesz pełną piersią. Komora normobaryczna to miejsce, w którym Twój organizm bez wysiłku i jakiejkolwiek ingerencji zewnętrznej zacznie się „naprawiać”, pobierając tlen ze specjalnie przygotowanej mieszanki. Brzmi jak science fiction? Pierwsze informacje o terapii hiperbarycznej pochodzą z drugiej połowy XVII wieku! Z powodzeniem były udoskonalane w następnych stuleciach. Jednak dotlenienie organizmu w komorze hiperbarycznej musi być przeprowadzane pod ścisłą kontrolą lekarską. Nadmiar tlenu może być bowiem równie niebezpieczny co jego niedobór. Jak dotlenić krew i mózg bez żadnych skutków ubocznych? Innowacyjna terapia w komorze normobarycznej nie wymaga zakładania masek tlenowych oraz innego oprzyrządowania medycznego. Zawartość tlenu wewnątrz nie przekracza 40%, więc przebywanie w niej nie jest w żadnym stopniu ograniczone czasowo.

Zostaw komentarz