Seanse tlenowe w komorach normobarycznych cieszą się coraz większą popularnością. Zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19, gdy tak dużo się mówi o konsekwencjach nieprawidłowego natlenienia organizmu. Oddychanie specjalną mieszanką tlenową nie powoduje skutków ubocznych i nie jest w żadnym stopniu ograniczone czasowo. Przynosi za to wymierne korzyści zdrowotne. Dlatego niektórzy decydują się nie tylko na regularne uczestniczenie w seansach, ale zamieszkanie w domu normobarycznym na stałe. Czy to możliwe i przede wszystkim bezpieczne? Sprawdziliśmy!
Czym jest mieszkanie normobaryczne?
Dom normobaryczny można nazwać komorą normobaryczną w skali marko. Projekt może obejmować kilka pomieszczeń, w tym także kuchnię i łazienkę. Czym dom normobaryczny różni się więc od zwykłych mieszkań? Przede wszystkim wyższym ciśnieniem (około 1500 hPa) oraz wyższą zawartością tlenu (około 40%), dwutlenku węgla i wodoru.
Codzienne życie w domu normobarycznym – czy jest możliwe?
Choć mogłoby się wydawać, że budowa domu posiadającego własną komorę ciśnieniową to pomysł zaczerpnięty z filmów science fiction, dobrze zaprojektowany i wykonany dom normobaryczny umożliwia normalne funkcjonowanie 24 godziny na dobę. Kluczowe dla stanu zdrowia jego mieszkańców jest stężenie pierwiastków we wdychanym powietrzu (stężenie tlenu nie powinno przekraczać 40%). Zbyt wysoka zawartość O2 może bowiem grozić trwałym uszkodzeniem płuc. Dlatego tradycyjne terapie tlenowe w komorach hiperbarycznych muszą odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską. W domu normobarycznym posiadającym wszelkie niezbędne certyfikaty może mieszkać każda osoba niezależnie od wieku, zarówno dzieci, jak i seniorzy. Choć obecnie budowa domów normobarycznych nie cieszy się dużą popularnością, być może w przyszłości ten trend będzie się zmieniał.
Wady i zalety mieszkania w domu normobarycznym
Mieszkanie w domu normobarycznym, podobnie jak przebywanie w komorze ciśnieniowej, sprzyja lepszemu dotlenieniu organizmu. Spowalnia procesy starzenia, zapewniając lepszą produkcję kolagenu odpowiedzialnego m.in. za młody wygląd skóry. Odpowiednio opracowana mieszanka tlenowa przyspiesza proces regeneracji tkanek np. po urazach lub zabiegach chirurgicznych. Z dobroczynnego działania normobarii korzystają też osoby, którym zależy na zachowaniu szczupłej sylwetki i lepszej kondycji fizycznej. Przebywanie komorze normobarycznej lub domu normobarycznym stymuluje działanie układu odpornościowego. Tlenoterapia jest także wykorzystywana jako jeden z elementów leczenia depresji, autyzmu oraz chorób układu nerwowego m.in. Alzheimera.
Jedną z największych wad tego rozwiązania jest oczywiście wysoki koszt budowy. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na mieszkanie w domu posiadającym własną komorę normobaryczną. Pewną niedogodnością zarówno dla domowników, jak i ich gości, może być konieczność codziennego przechodzenia przez śluzę w celu wyrównania ciśnienia. Dlatego wszystkich, którzy nie mogą lub nie chcą budować domu normobarycznego, zapraszamy na dwugodzinne seanse tlenowe w Normo Life. Oferujemy także możliwość nocowania w komorze.