Leczenie tlenem – dla kogo wskazania do tlenoterapii?

23 kwietnia 2021
Leczenie tlenem - dla kogo tlenoterapia?

Pandemia SARS-CoV-2 wpłynęła na wzrost zainteresowania tlenoterapią. Okazuje się, że wiele osób uznanych za ozdrowieńców nawet kilka miesięcy po zakończeniu izolacji zmaga się m.in. z uporczywymi napadami duszności. Ale problemy z oddychaniem mają nie tylko pacjenci po COVID-19. Na czym polega tlenoterapia i jakie są jej rodzaje? Sprawdź, jakie są wskazania do rozpoczęcia leczenia tlenem!

Co to jest tlenoterapia?

Tlen to najważniejszy pierwiastek na Ziemi. Bez niego organizm nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować. Aby uświadomić sobie, w jaki sposób tlen wpływa na pracę organizmu, wystarczy pomyśleć, że już 4 minuty bez oddychania mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w ciele. Co czuje osoba, która nie może „złapać oddechu”? Pacjenci, którzy zmagają się z nawracającymi dusznościami, skarżą się na chroniczne bóle głowy, zmęczenie, ospałość i drażliwość. Często mają także problemy z pamięcią i koncentracją. Długotrwałe konsekwencje niedotlenienia organizmu mogą być jednak dużo poważniejsze i prowadzić do niewydolności wielonarządowej. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się leczenie tlenem. To terapia, która polega na zwiększeniu stężenia tlenu we wdychanym powietrzu.

Rodzaje tlenoterapii

O rodzaju terapii decyduje lekarz po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta. Tlenoterapię możemy podzielić na czynną i bierną. Pierwsza dotyczy osób, u których stwierdzono brak oddechu i utratę przytomności. W tym wypadku podanie tlenu musi nastąpić jak najszybciej, ponieważ jest kluczowe dla ratowania życia chorego. Druga dotyczy osób, u których nie stwierdzono bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. Leczenie tlenem może odbywać się w warunkach szpitalnych lub domowych. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku o stężeniu O2 decyduje lekarz. Tlen podawany jest m.in. przez specjalną maskę, wąsy tlenowe lub respirator.

Wskazania do tlenoterapii

Wskazania do tlenoterapii pod kontrolą lekarza to przede wszystkim: brak oddechu, astma, POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), zatrucie tlenkiem węgla, a także bezdech senny. Ale warto wiedzieć, że leczenie tlenem jest zalecane nie tylko pacjentom, którzy zmagają się z chorobami płuc i dusznościami po przebytej chorobie COVID-19. Oddychanie specjalną mieszanką tlenową w warunkach podwyższonego ciśnienia pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu, w tym układu immunologicznego i neurologicznego. Regularna tlenoterapia w komorze normobarycznej stymuluje produkcję kolagenu, co wpływa na zachowanie młodego wyglądu skóry. Z leczenia tlenem korzystają także sportowcy, którzy chcą zwiększyć wydolność i osiągać jeszcze lepsze wyniki.

Działania niepożądane tlenu

Tlen, tak jak każdy inny pierwiastek, w zbyt dużym stężeniu może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu narządów, a nawet bezpośredniego zagrożenia życia. Dlatego w przypadku tradycyjnych metod tlenoterapii przeprowadzanych za pomocą masek lub wąsów tlenowych konieczne jest postępowanie zgodnie z wytycznymi lekarskimi. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku leczenia tlenem w komorze normobarycznej. Ze względu na to, że stężenie tlenu nie przekracza tam 40%, przeciwwskazań do tego rodzaju leczenia tlenem jest bardzo niewiele. Z terapii należy zrezygnować m.in. w przypadku zapalenia ucha, pojawienia się gorączki lub w trakcie rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych przeprowadzanych w obrębie klatki piersiowej. Pacjentki w ciąży przed wizytą w komorze normobarycznej powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Zostaw komentarz