Tlenoterapia po Covid-19 w komorze normobarycznej
Rehabilitacja w komorze normobarycznej kierowana jest do osób dorosłych i dzieci, które przebyły chorobę związaną z COVID-19.
Zakażenie koronawirusem może przebiegać łagodnie i bezobjawowo. W niektórych przypadkach wymaga hospitalizacji, a u sporej części pacjentów rozwija się zapalenie płuc, którego groźną konsekwencją często jest ostra niewydolność oddechowa.
Ważną rzeczą staje się wtedy dbanie o odpowiednią saturację krwi, czyli natlenienie. W ostatnim czasie można było słyszeć o urządzeniu zwanym pulsoksymetrem. Dzięki temu uradzeniu mierzone jest nasycenie krwi tleniem. Optymalną wartością nasycenie hemoglobiny tlenem (SpO2), jest 92–96%. Wartości niższe mogą powodować przewlekłe niedotlenienie naszych organów a im wyższe tym lepiej dla naszego organizmu.
Po terapii tlenem w komorze normobarycznej wartości sięgają nawet 99%!!
Wspieranie niewydolności oddechowej po Covid-19 tlenoterapią normobaryczną
Choroba COVID-19 charakteryzuje się wieloma objawami, takimi jak:
- mocne osłabienie
- problemy z oddychaniem, duszności
- silne pocenie się
- zapalenie płuc
- osłabienie wątroby, nerek
- trudności z koncentracją i decyzyjnością
Te objawy oznaczać mogą zarażenie się wirusem COVID-19 i mogą prowadzić do groźnych powikłań. Głównym skutkiem oddziaływania wirusa na organizm człowieka jest niedotlenienie krwi, które często powoduje przeciążenie organów. By temu zapobiec pacjenci zostają podłączaniu do respiratorów, które mają za zadanie dostarczać drogą mechaniczną większą ilość tlenu do organizmu. By sprawniej i bezinwazyjnie poprawić dotlenienie organizmu pacjentów lekarze starają się implementować terapia tlenowa za pomocą komór z podwyższonym ciśnieniem.
Terapię taką zastosowano u pacjentów z niewydolnością płucną spowodowaną chorobą COVID-19. Skuteczność leczenia tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia potwierdzają badania przeprowadzone w chińskim mieście Wuhan przez doktora Zhong Yangling (źródło nr 1) na grupie pacjentów w trakcie leczenia COVID-19.
Złagodzenie objawów nastąpiło już po pierwszych seriach zabiegów. W ten sposób zwalczano hipoksemię (zbyt niski poziom tlenu we krwi). Zwiększanie ciśnienia powoduje dostarczanie większej ilości tlenu do komórek, co pozwala mu skuteczniej walczyć z chorobami i stanami zapalnymi. Stosowanie tlenoterapii barycznej zmniejszyło objawy duszności oraz bólu w klatce piersiowej. Poziom utlenienia krwi wrócił do normy, a wszelkie objawy choroby ustąpiły.
Podobne rezultaty zostały uzyskane w dwóch innych badaniach przeprowadzonych na pacjentach szpitalnych (źródło nr 2 i 3). Podsumowania wszystkich badań pokazują, że tlenoterapia w warunkach podwyższonego ciśnienia znacząco pomaga w leczeniu pacjentów przechodzących COVID – 19. Jednak bardzo często po przebyciu tej choroby następuje trwający do dwóch miesięcy spadek energii, osłabienie mięśni, zatory w naczyniach krwionośnych, polineuropatia, a w cięższych przypadkach migotanie przedsionków serca i włóknienie płuc. Jak w przypadku pomocy dojścia do zdrowia pacjentów przechodzących COVID -19, tlenoterapia ma znaczący czynnik, tak samo jest ona zalecana w rehabilitacji, dla osób które już zostały wyleczone z COVID-19.
Stosowanie tlenoterapii pomaga zniwelować skutki przebytej choroby. Bardzo ważnym czynnikiem w rekonwalescencji są zabiegi w komorze normobarycznej, które dotleniają organizm, działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie na obciążone organy (źródło nr.4). Już kilkanaście zabiegów normobarycznych jest w stanie przywrócić prawidłowy stan dotlenienia komórkowego. Natomiast działanie molekularnego wodoru może zatrzymać procesy zwyrodnieniowe i degeneracyjne po niszczącym działaniu SARS COV-2.
Sama sesja w komorze nie tylko leczy organizm od środka, ale również pozwala w pełni relaksować się klientom. Strefa ciszy panująca w środku, wraz z relaksującą muzyką, w połączeniu z tlenoterapią zmniejsza poziom stresu i działa rewelacyjnie na psychikę. By o to zadbać w komorze 24h na dobę działa maszyna dekontaminacyjna, która zabija wszelkie wirusy i bakterie.
Źródła: