Ból głowy to dolegliwość, która dotyka od czasu do czasu każdą osobę. Czym innym jest jednak migrena. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego podaje, że cierpi na nią około 11% Polaków, a zatem aż co dziesiąta osoba! Problemów nie należy lekceważyć, więc warto dowiedzieć się jak rozpoznać i leczyć migrenę.
Czym jest migrena? Czy to choroba?
Migrena to niestety nieuleczalna i przewlekła choroba układu neurologicznego. Ma ona charakter napadowy, czyli nie utrzymuje się ciągle, a jej uciążliwość polega na epizodach, które wyłączają chorego z życia. Najczęściej przybiera ona postać ostrego bólu za okiem, którego fale przychodzą przy każdym, nawet najdrobniejszym ruchu (niektórzy nie są w stanie nawet mrugać bez silnych dolegliwości).
Oprócz bólu pacjenci bardzo często skarzą się na szereg innych dolegliwości. Najczęściej pojawia się światłowstręt połączony z nadwrażliwością na różnego rodzaju bodźce. Część osób cierpi ponadto na nudności, a nawet wymioty, które w skrajnych przypadkach potrafią doprowadzić do odwodnienia. Dużo osób kilka dni lub godzin przed napadem odczuwa symptomy zapowiadające go, a po ataku odczuwają duże zmęczenie.
Skąd się bierze migrena i kogo dotyczy?
Naukowcy nie mają pewności, skąd bierze się migrena, choć większość z nich skłania się u teorii o podłożu genetycznym. Istnieje ponadto szereg czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo ataku. Należy do nich przede wszystkim długotrwały stres, a także nieregularność w spożywaniu posiłku oraz czasie snu. Czasami migrenę mogą wywołać konkretne czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, burze lub skrajne temperatury. Oprócz tego wiele symptomów pojawia się również w trakcie lub przed miesiączką. Zdecydowanie częściej choroba dotyka kobiety, a pierwszy atak pojawia się zazwyczaj przed 40. rokiem życia.
Jakie są metody leczenia migreny?
Najpopularniejszą metodą profilaktyczną jest prowadzenie dziennika ataków. Pozwala to na ustalenie czynników wywołujących ataki i ich unikanie. Ponadto niektórzy lekarze zapisują leki kardiologiczne, przeciwpadaczkowe bądź przeciwdepresyjne. Doraźnie stosuje się również niesteroidowe leki zapalne, paracetamol bądź kwas acetylosalicylowy, które mogą pomóc pozbyć się bólu. Czasami stosuje się także preparaty przeciwwymiotne.
Wspomaganie leczenia migreny tlenoterapią normobaryczną
Normobaria polega na przebywaniu w pomieszczeniu o zwiększonym ciśnieniu i z większą zawartością tlenu. Zabieg ten obkurcza naczynia krwionośne, co przekłada się na znaczne zniwelowanie bólu. Działa to również znacznie szybciej od tabletek. Oprócz tego większa ilość tlenu pobudza produkcję serotoniny, co przekłada się na lepsze samopoczucie. Uważa się, że terapia pomaga zmniejszyć ilość ataków migrenowych oraz przytępia ich nasilenie.
Normobaria to nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny zabieg, który nie powoduje skutków ubocznych. Warto zatem umówić się na wizytę w naszym centrum, aby poczuć znaczną poprawę stanu zdrowia oraz samopoczucia. Jeśli chcesz spróbować terapii normobarycznej, koniecznie odwiedź komorę Normo Life!