Stosowanie tlenoterapii przynosi wiele korzyści. Zabieg ten sprawia, że odbudowują się osłabione połączenia między neuronami. Dochodzi również do stymulacji nieaktywnych komórek. Wszystko to stanowi wielką pomoc przy chorobie Alzheimera. Jak jeszcze potrafią pomóc zabiegi w komorze normobarycznej?
Czym jest choroba Alzheimera?
Choroba Alzheimera jest określana jako przedstarczy zanik mózgu. Powoli osłabia prawidłowe funkcjonowanie tego organu, w efekcie prowadząc do otępienia, demencji oraz problemów z mową. Najczęściej dosięga osoby po 65. roku życia. Z tego właśnie względu łączona jest ze zmniejszoną sprawnością umysłową, która wynika z wieku. Aczkolwiek przyczyny tej choroby nie zostały jeszcze do końca poznane.
Jakie są pierwsze objawy choroby Alzheimera?
Choroba ta najczęściej zaczyna się od kłopotów z pamięcią. Z czasem przychodzi również uczucie zagubienia w czasie oraz przestrzeni. Chory pyta po kilka razy o to, jaki jest obecnie dzień, a także potrafi się zgubić na drodze, którą przemierzał od lat. Mogą też pojawić się wahania nastrojów, zmiany osobowości oraz stany depresyjne. Problemem stają się nawet najzwyklejsze czynności wykonywane każdego dnia, takie jak nakrywanie do stołu, robienie zakupów czy też ubieranie się.
Wspomaganie leczenia choroby Alzheimera za pomocą tlenoterapii
Poprzez zabiegi w komorze normobarycznej mózg zostaje dotleniony, co sprawia, że jego aktywność wzrasta. W efekcie poprawia się koncentracja. Dochodzi również do regeneracji uszkodzonych komórek, do złagodzenia obrzęków oraz stanów zapalnych. Dzięki leczeniu tlenem naprawiają się osłabione połączenia neuronalne. W ten sposób tlenoterapia staje się świetnym sposobem na rehabilitację neurologiczną – wpływa pozytywnie na poprawę kondycji mózgu. Jest to dobry pomysł na w pełni bezpieczne i bezinwazyjne wspomaganie leczenia choroby Alzheimera. Według badań leczenie tlenem potrafi spowolnić, a nawet zatrzymać rozwój tego schorzenia.
Czy normobaria może stać się podstawowym elementem leczenia Alzheimera?
Obecnie prowadzi się badania dotyczące wpływu normobarii na chorych na Alzheimera, ale poszukiwane są także inne metody leczenia. Ze względu na swoje pozytywne właściwości nie ma przeciwwskazań, aby tlenoterapia stanowiła leczenie dodatkowe w tej chorobie. Zresztą zabiegi w komorze normobarycznej mogą być z powodzeniem stosowane także w profilaktyce Alzheimera oraz innych schorzeń neurologicznych. W przyszłości normobaria może stać się podstawowym elementem leczenia choroby Alzheimera. Obecnie jednak jest jeszcze za wcześnie, żeby decydować o tym, czy tak rzeczywiście się stanie.
Leczenie tlenem, mimo że nie jest podstawowym elementem kuracji w chorobie Alzheimera, to jednak potrafi spowolnić jej rozwój, a nawet go zatrzymać. Przy tym jest w pełni bezpieczne oraz bezinwazyjne. Dlatego poleca się je jako wspomaganie leczenia Alzheimera. Zabiegi w komorze normobarycznej mogą być też stosowane w profilaktyce schorzeń neurologicznych.